Sapnis ir varenāks par realitāti. Un, vai vispār var būt savādāk, ja tas ir augstākā realitāte? Tas ir visa esošā dvēsele.

Franss Tibo

Kaites

Kā atbrīvoties no mokošiem sapņiem?

Sapņu analīze ir tā, kas var palīdzēt atbrīvoties no mokošiem sapņiem un ar tiem saistītām psiholoģiskām problēmām. Šīs metodes iespējas skaidro medicīnas zinātņu doktore Ināra Roja – Rīgas 1.slimnīcas poliklīnikas nervu slimību speciāliste, hipnoterapeite, seksoloģe, seksopatoloģe un ģimenes konsultante.

Sarunā ar žurnālisti Gunu Kaši, Ināra Roja atkāj, ka sapņu analīze, ko sauc arī par oneiroterapiju (oneiros - sapnis), ir metode, ko dažādu psiholoģisku problēmu risināšanai izmanto ārstnieciskā psihodinamiskā hipnoterapijā.

Pie ārsta hipnoterapeita mēdz griezties cilvēki, kurus kāds sapnis vajā, atkārtojas vairākus mēnešus vai jau kopš bērnības. Piemēram, cilvēks sapņos atkārtoti redz, ka nevar atrisināt uzdevumu, izkrīt eksāmenā vai ari viņu apdraud kaut kas tumšs, ļauns. «Ir cilvēki, kas ļoti precīzi piemeklē saviem sapņiem simbolus - atrod tiem skaidrojumu, kas ne vienmēr atbilst patiesībai, jo uzmācīgu sapņu iemesls var būt kāda bērnībā pārdzīvota psiholoģiska trauma. Jāņem vērā, ka katram ir savi sapņu simboli, tāpēc nevajadzētu lasīt sapņu grāmatas vai skriet pie zīlnieces. Mana prakse liecina, ka katram ir individuāli sapņu simboli,» atzīst I.Roja.

Gadās, ka cilvēki no uzmācīgajiem sapņiem netiek vaļā arī nomoda laikā. «Kādam pacientam seksuālās tuvības laikā prātā mēdza uzaust naktī sapņots sapnis, viņš atcerējās, kā no rīta pēc šī sapņa pamodies, un tas nostrādāja kā stopsignāls - radās seksuālas problēmas, ar kurām cilvēks netika galā, un tādēļ meklēja palīdzību pie psihoterapeita, neirologa.»

Atbrīvojoties no sapņa, kas vajājis vai atstājis sliktu iespaidu, cilvēks kļūst psiholoģiski veselāks - var pat nelietot nomierinošas tabletes, samazināt antidepresan-tu devas. Ārste uzskata, ka steigties dzert zāles ir kļūda: «Noteikti jākonsultējas ar neirologu, psihoterapeitu vai ģimenes ārstu. Problēmas vispirms jāizrunā.»

 

Avots: žurnāls "Apelsīns", 2006

SapņuGuru redakcija

Autors

SapņuGuru redakcija

Padomnieks

Vai zināji?

Lai atbrīvotos no bezmiega – jāievēro pareizs darba un atpūtas režīms, jāiet gulēt vienā laikā, jāguļ vēsā, labi vēdinātā, klusā telpā.

Sapņu ķērājs

Pilns − laimes vēstnesis, labklājība, apprecēt izcili slinku vīru.

Tukšs − posts un bēdas.

Sapņu TOP5

1

13 interpretācijas

2

16 interpretācijas

3

20 interpretācijas

4

12 interpretācijas

5

8 interpretācijas

Citi simboli