Sapņi – nav aiziešana no īstenības, bet līdzeklis kā pietuvoties tai.
Moems Somersets
Miega higiēna
Labam miegam labs guļamistabas aprīkojums
Ārste Dace Zemīte, kura kopš 2007. gada nodarbojas ar elpošanas traucējumu miegā diagnostiku un ārstēšanu, iesaka pareizas miega higiēnas ievērošanā pievērst uzmanību guļamistabas aprīkojumam.
Dace Zemīte norāda, ka daudzi cilvēki guļ vienā un tajā pašā gultā gadu desmitiem, un tas ir nepareizi. "Ja jūsu gultai ir vairāk nekā 10 gadu, būtu vērts padomāt par jaunas iegādi. Ja gultas maiņa ir pārāk dārgs pasākums, tad zem matrača var palikt finiera plāksni, kurai jābūt 4 cm šaurākai un 30–40 cm īsākai nekā matracis. Cilvēkiem ar sāpēm mugurā ieteicams gulēt uz cieta pamata. Tomēr, ja nedēļas laikā nekļūst vieglāk, nevajag sevi mocīt, jo šis viedoklis nav pierādīts. Jūsu mugurai varbūt labāk derēs elastīgs, bet līdzens matracis. Turklāt gultai jābūt pietiekami platai, īpaši ja guļ divatā. Tad tās platumam būtu jābūt vismaz 180–190 cm vai arī jānovieto divas vienvietīgās gultas blakus," iesaka speciāliste.
Gulēšanā svarīgs ir arī spilvens: "Pacentieties pierast gulēt uz iespējami zemāka spilvena. Nekādā gadījumā nevar izmantot lielu spilvenu, kas cieši piepildīts ar dūnām vai spalvām. Šādā veidā galva pastāvīgi atrodas saliektā stāvoklī – tas var radīt galvassāpes un sāpes sprandā. Var izmantot speciālos kontūrspilvenus."
Ārste uzsver, ka jāizmanto mīkstu kokvilnas veļu. "Atlasa palagi, protams, ir ļoti skaisti, bet tie ir pārāk slīdīgi un gaisa necaurlaidīgi. Nav vēlams izmantot sintētiskos palagus. Pēdējā laikā ir pētījumi, ka tumša gultasveļa uzlabo miega kvalitāti," atzīmē Dace Zemīte.
Agrāk tika uzskatīts, ka vēsā telpā miegs ir labāks, bet tas nav pierādījies. Speciāliste stāsta, ka tagad uzskata, ka katram cilvēkam jāeksperimentē un jāatrod sava komforta temperatūra. "Tiesa, jāizvairās no pārāk sausa gaisa telpās. Ziemā jāparūpējas par to, lai apkures iekārtas būtu aprīkotas ar mitrinātājiem, vai vismaz uz nakti radiatorus vajadzētu apklāt ar slapju dvieli. Īpaši tas jāievēro cilvēkiem, kas slimo ar bronhītu un astmu. Arī pārmērīga saulesgaisma var būtiski pasliktināt miega kvalitāti. Guļamistabā būtu vēlams piekārt tumšos aizkarus vai izmantot aizsargmasku acīm."
"Klusums guļamistabā ir ļoti nozīmīgs nosacījums kvalitatīvam miegam. Ja Jūs traucē ielas troksnis, īpaši ja dzīvojat pie automaģistrālēm, ieteicams nomainīt logus ar labāku skaņas izolāciju." Būtiska arī vieta, kur novietots pulkstenis. "Daudzi cilvēki, kuri cieš no bezmiega, iegādājas elektroniskos pulksteņus un novieto tos pie gultas. Cenšoties vakarā aizmigt, viņi izmisīgi ik pa brīdim skatās spīdošajā pulkstenī. Protams, guļamistabā nepieciešams modinātājs, bet, ja Jums ir tieksme bažīgi nepārtraukti ielūkoties tajā, tad vēlams laikrādi novietot tā, lai Jūs to tikai dzirdētu, nevis redzētu. Citiem savukārt ir pilnīgi otrādi – viņi jūtas drošāk, ja guļamistabā ir pulkstenis, proti, rodoties sajūtai, ka nav gulēts vispār, viņi, paskatoties pulkstenī, redz, ka ir nogulējuši vairākas stundas," atklāj ārste.
Avots: nekrac.lv